C Vitamini Faydaları

21.03.2023

Uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilme noktasında dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür. Günlük alınması gereken protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral desteğini alarak dengeli bir beslenme düzenine sahip olabilirsiniz. Bu düzen içerisinde C vitamini eksikliği, ülkemizde en sık görülen sorunlardan bir tanesi oluyor. Peki c vitamini ne işe yarar? C vitamini yararları nelerdir?

Antioksidan vitaminlerden olan C vitamini, vücut dokularının büyümesi ve onarımında önemli görevler üstleniyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi, enfeksiyon hastalıklarının iyileşmesi ve daha birçok konuda destek sağlamaktadır. Doğada bulunan gıdaların yanı sıra c vitamini takviyesi ile günlük alınması gereken düzeyi karşılarken c vitamini faydaları sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak çeşitli sorunlarınıza tedavi desteği sağlarken vücudunuzu hastalıklara karşı koruyabilirsiniz.

C Vitamini Nedir?

İnsan vücudunda en önemli vitaminlerden biri c vitaminidir. C vitamin eksikliğinde ya da fazlalığında çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabildiğinden c vitamini nedir? sorusu kullanıcılar tarafından sıklıkla aratılıyor. Askorbik asit olarak adlandırılan C vitamini, suda çözünen yapıdadır. Bu sebeple vücut tarafından üretilemez ya da depolanamaz. Düzenli olarak alınması gerektiğinden, bu ihtiyacın karşılanamadığı durumlarda kişide c vitamini eksikliği görülmeye başlar. 

Düzenli olarak alınması gereken c vitamini miktarı kadınlarda, erkeklerde, çocuklarda, hamile ya da emziren kadınlarda farklı düzeylerdedir. Bu sebeple c vitamini eksikliği belirtileri göstermeniz durumunda doktorunuza danışmalı, doğru bir beslenme düzeni ya da c vitamini takviyeleri ile bu eksikliği tamamlamalısınız. 

C Vitamini Faydaları

C Vitamini Kaynakları Nelerdir?

C vitamini en yaygın olarak ulaşılabilen vitaminlerden biridir. Doğada birçok sebze ve meyve içerisinde bu vitamine rastlanır. Bunun dışında birçok mikroorganizma içerisinde bulunsa da en çok sebzelerde ve meyvelerdeki haliyle tüketilir. İnsan sağlığı açısından C vitamini mutlaka alınması gereken bir değerdir. C vitamini eksikliği belirtileri halinde bağışıklığın düştüğü bilinir. Hastalık dönemlerinde de doktorlar tarafından hem doğal olarak bu vitamini almak ya da takviye ilaçlarla ile alınması da tavsiye edilir. C vitaminin yer aldığı kaynaklar;

  • Hayvansal ürünlerde dana karaciğeri,
  • Sebzelerde turp, maydanoz, kuru soğan, tere, lahana, biber, ıspanak
  • C vitamini meyveler ise Barbados Kirazı, greyfurt, kivi, ananas, portakal, limon, frenk üzümü, çilek olarak bilinir. 

Bu vitaminin eksikliği halinde uzmanların sık sık dile getirdiği ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. En bilinen durum bağışıklığın zayıflaması olsa da vitamin değerinin azalması halinde zihinsel ve fiziksel olarak belirtiler kendini gösterir. Daha yorgun, halsiz bir ruh hali, sönük bir cilt ve saçlar da C vitaminin eksikliğinde yaşanabilecek durumlardır. 

C Vitamini Ne İşe Yarar?

En yaygın olarak bildiğimiz şekliyle C vitaminini enerji veren bir kaynak olarak belirtebiliriz. Bu doğrultuda sporcuların antrenman öncesi veya sonrasında tüketmeye özen gösterdikleri bir besin kaynağı da olmaktadır. Bağışıklık sistemi için hayati bir öneme de sahiptir. Bağışıklığın zayıflamasına yol açması beraberinde çok daha farklı rahatsızlıkları yaşatabilir. Kalp ve damar rahatsızlıkları, kemik rahatsızlıkları, cildin kendini yenilemesi vb. gibi durumlarda direkt olarak etki eder.

Özellikle kolajen desteğinde de önemli bir ölçüttür. Cilt bakımında önerilen birçok serumun içerisinde vitamin c yer alır. Uzmanlar bunun hem bu şekliyle hem de doğal yollardan alımını önerir. 

Bağışıklığın toparlanması, cildin kendini yenilemesi ve vücudun virüslere karşı olan mücadelesinde takviye olarak c vitaminden destek alınır. Güçlü bir antioksidan olarak bilinir. Ayrıca sigarayı bırakan kişilerde, sigaranın vücutta yaratmış olduğu zararlı etkiler c vitamiyle de azaltılabilmiştir. 

C Vitamini Faydaları Nelerdir

C Vitamini Takviyesi

C vitamini, günlük karşılanması gereken önemli bir besin ögesidir. Fakat doğru şekilde alınmayan c vitaminleri, bu vitamine karşı yaşadığınız eksiklikleri karşılamaz. Özellikle demir gibi bileşenlerle teması halinde işlevsel özelliğini kaybedebilir. Günümüzde doğru şekilde alınmayan c vitaminleri, birçok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Bu sebeple son yıllarda c vitamini takviyesi önem kazanmıştır. 

Her yaştan insan için en iyi c vitamini takviyesinin sağlanması gereklidir. Doğada bulunan katkısız ve hormonsuz gıdaların doğru tüketimi ile bu takviyeyi sağlayabileceğiniz gibi suda eriyen c vitamini gibi takviyeler ile bu vitamini en etkili şekilde vücudunuza alabilirsiniz. Ancak bilinçsiz c vitamini takviyesi kullanımından kaçınmalı, doktorunuza danışmalı ve ihtiyaç durumunuza göre kullanmaya özen göstermelisiniz.

Haber al...
© 2022 Telif Hakları Saklıdır | KVKK | Aydınlatma Metni